web design : web design kodulehe loomine: kodulehe loomine
       
ESTA UKSED/ANIGARA OÜ
Sõpruse pst. 225, Tallinn
Tel: 6340035 Fax: 6340038
Reg.nr.11311536  
KMKR. EE101107954


Metalluksed.eeKasulik teadaAeg-moelda-turvalisusele

2009.11.18
Aeg-moelda-turvalisusele

Korterit ostes või üürides tuleb kohe mõelda lukkude vahetamisele, sest kunagi ei või ju teada, kellele endine omanik on varem võtmeid jaganud. Oma kodus kapitaalremonti kavandades on just õige aeg kriitilise pilguga üle vaadata ka uks – kas see on piisavalt turvaline ära hoidmaks sissemurdmist teie valdustesse.

Sissemurdjal on kaks peamist ohutegurit - aeg ja müra. Mida rohkem aega võtab ja mida rohkem müra teeb ukse/luku lõhkumine, seda tõenäolisemalt eelistab varas avada mõnda teist, talle kergemini kuuletuvat ust. Spetsialistide hinnangul on 90% murdvaraste ohvriks langenud kodudesse sisse murtud seetõttu, et seda oli lihtne teha: viletsad lukud või uksed, kaitsmata aknad. Seetõttu on mõistlik kõiki võimalikke sisenemise teid vaadata koos.

Uks koos lukuga
Kõige kindlam viis tõsta turvalisust on muretseda korralik turvauks koos korralike turvalukkudega. Iga metalluks pole veel turvauks. Turvaukse ukseleht peab olema piisavalt tugev, et sellest poleks võimalik lihtsate tööriistadega jagu saada. Konstruktsioon peab hoidma ust lõõtsaks kokku surumise eest. Näiteks Rootsi standardite kohaselt peab 3. klassi ehk turvauks vastu pidama erinevate tööriistadega lõhkumisele vähemalt 20 minutit. Õhukeste, aga muidu korras uste puhul aitavad hädast välja näiteks 4-5 mm paksused lisatugevdusplaadid lukukorpuse kaitseks, mis karastatud poltidega kokku tõmmatakse. Kasutada võiks ka turvavasturaudu, mis annavad isegi sissepoole avanevale puituksele märgatava tugevusvaru. Turvavasturaud kinnitatakse pikkade poltidega piida sisse, tugevdatud metall kaitseb lukukeelt ka küljelt. Kui uks on aga korralik, piisab vaid lukkude uuendamisest.

Välisuksele turvalukk
Välisukse lukustamiseks sobib üksnes turvalukk või kasutuslukk koos lisaturvalukuga.
Kindlustusseltsid soovitavad kahte lukku, millest üks peaks olema seestpoolt väändenupuga avatav kasutuslukk, võimaldamaks vajadusel kodust kiiresti väljuda. Teine peab olema turvalukk - mõlemalt poolt võtmega avatav ja suletav. Nii ei saa ka akna kaudu korterisse tunginud varas ukse kaudu ilma võtmeteta lahkuda.
Erandiks on nn kahesüsteemsed lukud nagu näiteks ASSA2000, kus ühel lukul on mõlemad funktsioonid.
Luku vargakindlus oleneb nii mehaanilisest tugevusest kui ka muukimiskindlusest. Ainult siis on tegemist turvalise lukuga, kui need kaks omadust on ühendatud.
Massiivsete ja pealtnäha tugevate lukkude nõrk külg on tihti just nende vähene muukimiskindlus. Muukimine on aga tegevus, mis võimaldab siseneda käratult. Lisaks jääb suurte, mitme keelega lukkude sulgemisel lukukorpus seest tühjaks, mis nõrgendab ka nende vastupanu lõhkumisele.

Alustage lisalukust
Kui raha napib, tuleks alustada olemasolevale uksele lisaturvaluku paigaldamisest, sest esimese rünnaku ohvriks langevad just lukud.
Lisalukk on ilma linkideta ning seetõttu odavam kui linkidega turvalukk. Kui raha on rohkem, peaks koos lisalukuga ostma ka linkidega põhiluku. Kahe korraliku lukustuspunktiga puituks peab kauem vastu kui viletsate lukkudega metalluks.
Kui hiljem tellitakse uus uks, saab lasta firmalukke ümber tõsta, need kestavad korteri lukuna vähemalt 10 aastat. Lõppeesmärgiks peaks siiski olema korralik turvauks koos kvaliteetsete turvalukkudega. Kahjuks minnakse tihti seda teed, et tellides küll kalli metallukse, tahetakse kokku hoida lukkude arvelt, andmata endale aru, et sellisel juhul on ka uksele kulutatud raha mõttetu.
Lukukomplekt koosneb erinevatest osadest nagu lukuraam, südamikud, ukselingid, katted. Ostes turvaluku komplekti, peaksid kliendid ka ise jälgima, et iga detail oleks ikka õige turvatasemega. Mõnikord üritatakse säästa sadakond krooni 6000-7000-kroonise tehingu juures, ostes lukukomplektile näiteks tavasüdamikud turvasüdamike asemel.
Eramajades ei tohiks unustada ka rõduuksi ja aknaid. Mugav on kasutada lukustatavaid linke või pealepandavaid aknalukke. Ka eramut remontides ja lukke vahetades võiks mõelda ühevõtmelukustuse peale. Süsteem võimaldab ühe võtmega avada kõik teile vajalikud uksed: peale välisukse, rõdu, keldri ja mis iganes teised uksed.


ESTA UKSED, Sõpruse pst.225, Tallinn,Tel: 6340035 ,555 777 67  info@metalluksed.ee  Reg.nr.11311536  KMKR. EE101107954

kodulehe valmistamine